Ako som východ slnka (ne)odfotil.

                                           Ako som východ slnka (ne)odfotil.

       Vychádzajúce slnko, oblaky a ranné hmly dokážu vyčarovať fantastické prírodné divadlo.

Sobotňajšie poobedné daždivé počasie a následné vyčasenie dali tušiť, že nedeľné ráno by mohlo byť ideálne na fotenie na horách. Rozhodol som sa to využiť a ísť fotiť na hrebeň Nízkych Tatier. Z časového hľadiska je pre mňa najdostupnejší Chopok 2023 m.n. m.

-2:30 vstávam

-3:00 míňam nádherne vysvietený Ľupčiansky hrad

-3:45 začínam šliapať zo Srdiečka po novovybudovanej lesnej ceste, ktorá popri hotely Kosodrevina

pokračuje až na Predné Dereše. Odtiaľ už len okolo 370 výškových metrov na hrebeň.

Po príchode na Srdiečko však zisťujem, že Chopok si nasadil čapicu z oblačnosti a aj hrebeň je do polovice zahalený. Ďalej od kopcov je obloha bez mrakov a svieti mesiac. Toto ma povzbudzovalo v šliapaní do strmého svahu.

5:10 konečne prichádzam ku Kamienke (Kamenná chata pod Chopkom 2000 m.n. m ). Oblaky ma sprevádzali takmer celým výstupom, a ani tu to nie je o nič lepšie, ba skôr horšie, pretože sa k nim pridal aj silný severný vietor. Pod prístreškom meteorologickej stanice zvažujem čo ďalej. Podľa hodín slnko už vyšlo, len tu ho akosi nie je vidieť. Po malom občerstvení sa mocem po chodníku smerom na Dereše 2004 m.n.m . Nechce sa mi pripustiť myšlienka, že som sa dnes sem terigal zbytočne.

A potom to prišlo!!! Hmla dovtedy tmavo šedá sa rozžiarila mäkkým bielym svetlom. V miernom pokluse sa ženiem na vrchol Chopku, počas tohto rýchlovýstupu sa „otvorilo okno“ a okolité kopce a doliny zalialo mäkké teplé ranné slnko. Krásna modrá obloha, v dolinách hmla a cez hrebeň preletujúce oblaky- jednoducho fotografický raj. Silný studený vietor tomu dával tú „správnu“ atmosféru. Rukavice a čiapka sú doma v skrini - však je leto nie? Nedbajúc na poveternostné podmienky sa snažím zachytiť čo najviac z okolitej scenérie, počas prestávok keď sa hrebeň znovu zahaľuje do oblakov. Toto fantastické prírodné divadlo trvá 2 hodiny. Potom sa opona znova zavrie a už sa počas celého dňa len prevaľujú oblaky cez hrebeň a bránia vo výhľade. Takýchto situácií som tu zažil už niekoľko. Keď sú na hrebeni oblaky, tak je to ako lotéria -buď , alebo. Dolu v doline je slnečno a pofukuje len mierny vánok. Chopok si svoju bielu čapicu nechal po celý deň. Strávil som v horách príjemné chvíle a aj napriek rannému telocviku sa sem znovu rád vraciam, či už v lete, alebo v zime.

Pár fotografií z fotovýletu som pridal aj do galérie na mojej stránke.

http://www.martinkurka.ephoto.sk/

Video z tejto akcie nájdete na nasledujúcom odkaze:

https://www.youtube.com/watch?v=foDIkHIGMdo

 Galéria